Proč oni a ne i ony
Takhle to dopadá, když mám noční službu a hledám si na netu nepracovní informace. Tedy … nepracovní … ono se moc divoce ve 2 ráno ani pracovat nedá.
Každopádně jsem si hledala informace o umění a literatuře …
Tak mě pak zase začalo napadat a hlodat mi v hlavě, proč oni a ne i ony.
Kdo si alespoň trochu pamatuje literaturu, nebo má zájem o umění, ať zaloví v paměti a vyjmenuje třeba 5 slavných spisovatelů minulosti. To není taková dřina. Ale zkuste vyjmenovat 5 spisovatelek … jediné, na které jsem si já vzpomněla, byla řecká básnířka Sapfó a Murasaki Shikibu z Japonska. Tím jsem já asi skončila. Dejme tomu, že mě napadla naše Božka Němcová, ale mám pocit, že ta spíše „vládla“ nám a blízkému okolí, než jako spisovatelská hvězda Evropy (či světa), ale o tom bych asi moc nepsala, protože se na tomto poli moc neorientuji.
Jako co se malířství týče, byly jsme trochu odstrčeny (jako ve většině uměleckých stylů) a začalo se mám to dovolovat až od druhé poloviny 19.století.
Jediné malířky co jsem vyplodila jsou tyto, ale i tak jsou poměrně už moderní:
Amálie Mánesová – dcera malíře. Malovala realistické květiny.
Valadonová – inpresionismus.
Toyen (asi tak se to píše) – moderna, nějaké to dada…něco.
Frida – ano byl o ní film.
Ale proč ne předtím? Asi za to mohla představa, že se na takové sochařství nehodíme a je lepší, když budeme na verandě vyšívat. Také křesťanská víra, společnost kolem a cenzura.
Trochu jsem se v tom začala šťourat a hledat informace z jiných zdrojů. Popravdě mě docela překvapilo, že asi na „vrcholné“ umění nemáme vlohy nebo snad geny.
Chlap, když se na něco zaměří, tak nevidí, neslyší a dělá jen tu svoji práci.
Žena se sice také na něco umí zaměřit, ale i tak se jí v hlavě honí další myšlenky a starosti. Tím sice umíme zvládat třeba stresové situace lépe, děláme dvě a více činností najednou, ale…když se žena v 14. století zaměřila na 100% uměleckou kariéru, byl jí odměnou jen výsměch, nepochopení a možná i ohnivá hranice. Možná šlechtičny si směly psát poezii pro vlastní potěchu a pak si ji předčítaly s kamarádkami.
Není moc žen, které by se tak uply na jednu věc. Např. Gogh. Tak se zaměřil na umění, až (lidově napsáno) mu z toho přeskočilo. Na druhou stranu je fakt, že k tomu měl dispozice a možná byl i tak trochu autista. Nejedl, nespal, jen maloval což byla ona fatální chyba a stalo se tak, jak se stalo.
Mám dojem, že tohle asi nedokážeme. Když jsme v průšvihu, dokážeme se (sice s bolestí v srdci) od naší vášně odpoutat a pak se k ní zase vrátit.
Pak mě zase napadlo, že i v dnešní době, kdy je možnost psát cokoliv a je nám umožněno dělat téměř ve všech druzích umění, pořád to není vyrovnané. Je nás sice asi víc, ale nejde nám dostat se na vrchol. Jsou šéfkuchaři (Vaření je taky umění !!!), ale mnoho šéfkuchřek není. Designéři, maskéři .. tak bych mohla pokračovat ještě dlouho. Samo jsou ženy výjimky, které se na ten TOP dostaly.
Juj…Takhle to vypadá jako feministický článek, ale není. Jen mě to tak napadlo a chtěla jsem se s vámi o moje myšlenky podělit. Povede se mi málokdy takto dlouhý článek
Ráda bych věděla i váš názor.
Vaše Jejka
(1) (urzu7 – Mail – WWW)
Vloženo 15.12.2007, 17:35:14
no mě napadly taky jen 3
Magdalena Dobromila Retigová
Božena Němcová a
Frida
tak budeš mit asi pravdu moc žen v uměni neni
(2) (malé kotě – Mail – WWW)
Vloženo 16.12.2007, 12:01:35
No ještě pak třeba Jane Austen, sestry Brontëovy, George Sandová… Ono to bylo převážně kvůli společnosti – kdysi bylo povinností ženy vyšívat, hrát na piáno, starat se o rodinu a být krásná… Knihy žen se nevydávaly, všechny autorky, jejichž knihy se prodávaly třeba v romantistickém období musely používat mužská jména, aby se něco z jejich knih vůbec vydalo…
On postoj žen k umění je celkově problematický… Já bych se třeba hrozně ráda živila psaním a malováním, ale co když bude později manžel a děti, to by mě asi neuživilo… A myslím, že nejsem sama, co tak uvažuje… Je fakt, že to můžeš zkusit, ale vykopat se na špičku je moc těžké a trvá to dlouho, člověk si začne říkat, jestli to za to stojí…
Nevím no, moje názory na tohle se sem ani nevejdou, dala by se o tom napsat rozsáhlá studie… Ale myslím, že máš pravdu, nějak tak je ženských na uměleckém poli málo, ale co s tím naděláš, třeba to ještě příjde.
Jinak ten feminismus neřeš, já feministka nejsem, ale některé věci mi opravdu vadí – třeba kámoš, který mi řekl: „No, tomu nemůžeš rozumět, jsi jenom ženská.“ – Tak to lítaly hromy blesky, tohleto nesnáším…
(3) jejko (ajak – Mail – WWW)
Vloženo 17.12.2007, 09:39:49
tema je to hodnotne, clanek je vazne dlouhy, ale probuh, tech hrubek v textu mas nepocitane!!! ( … a navic v clanku o literature …) az budes uspesna spisovatelka tak napises za trest jeden roman navic
(4) no a je to tady… (ajak – Mail – WWW)
Vloženo 17.12.2007, 09:43:05
tebe kritizuju a sam zapomenu carku ve vete.
(5) ajak (Jejka – Mail – WWW)
Vloženo 18.12.2007, 11:05:56
hrubky.. jejda. To už se mi dlouho nestalo. Asi jsem psala tak divoce, že jsem nemyslela. No, já nechci být spiovatelka.
Jen mě tak napadlo, že mě nenapadla žádná malířka nebo spisovatelka 15 století… tedy kromě jeptišek
(6) (Beldaran – Mail – WWW)
Vloženo 19.12.2007, 21:23:22
A hlavně nesmíme zapomenout na Mary Shelly, která napsala první horor na světě a to jenom proto, že se jí Byron a Percy Shelly posmívali, že žena nikdy nic nenapíše. A jak to dopadlo? Nakopala jim zadek, vždyť jejího Frankensteina zná každý, zato básně oněch dvou pánů už každý nečetl.
Hold doba nám nepřála, takže se tam moc ženských jmen neobjeví, ale když už se nějaké objeví, tak je to jméno velmi slavné. A nesmíme zapomínat ani na přísloví, že za každým slavným mužem stojí žena. Něco na tom bude, vždyť ani Marx by to nikam nedotáhl, kdyby se dobře neoženil. Bez svojí ženy by umřel hlady (v tomto případě by to možná bylo pro svět lepší).
(7) (Jejka – Mail – WWW)
Vloženo 19.12.2007, 21:34:57
..Já myslela, že první hohor byl od E.A.Poa, ale to je fuk. „Frenkí“ je klasika.
Doba nám opravdu nepřála a ona pomyslná hranice se začala bortit až v 19.století.
Do té doby jsme byly inspirací pro jiné a tahaly za provázky
Komentáře
Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!