Zakořeněné předsudky

Je zajímavé, že u některých věcí si lidé představí stejné nebo hodně podobné scénky a obrazy. Třeba „maturitní ples“.
Já a asi mnoho dalších si představí krásné slečny v krásných šatech s umě vypracovanými vlasy. Jednoduše dámy. Kluci v oblecích s kravatami dělají gentlemany. Všichni se dostanou do společenského módu, kdy se snaží chovat jako vzorní studenti čekající na závěrečnou zkoušku. Rodiče a pozvaní sedí u prostřených stolků s malou vázičkou uprostřed a maminky se dmou pýchou se slzou v oku, že jejich dítko dospělo.
Všude je světlo, hudba a šaty maturantek proplouvají kolem jako překrásné šperky.
Mám pocit, že když jsem na plese, dostanu se do jiné doby, do jiného světa. Krásného, přepychového, veselého, plného barev, elegance a možná i trochu nostalgie.
Svět se však mění a s ním i okolí. Já měla maturitní ples (stejně jako moje sestra) na Smíchově, kde se mi velmi líbil. Světlo dávalo vyniknou princeznám a princům.
Nedávno měl i přítel maturitní ples, kterého jsem se účastnila. Asi jsem na to nebyla moc připravena. Čekala jsem poněkud něco jiného. Svět se modernizuje a tak i maturitní ples šel s dobou.
Jen jsem čekala trochu více klasiky, krásných maturantek a čistšího vzduchu.
Ples se odehrával na jedné pražské diskotéce. Popravdě, už to mě značně zarazilo. Šerpování do odlesků disco koule za doprovodu retro songů 70–80 let a tleskání Dj… mi přišlo dost zvláštní. Žádné klasické tance, ale maturitní „ples“ se poměrně rychle (za podpory baru) přetavil v diskotéku v plesových šatech. Další věc, která mě značně … nebo spíše, ona mě nezarazila, ale dorazila – byl oděv maturantek. Moje sestra byla na svém maturitním plese jak zářivý rudý diamant. Zde jsem se podivovala nad střihy, stylem, vším. Ples soukromé školy byl ze strany slečen zklamáním. Chtěla jsem i prohodit kousavou poznámku, že penízky dají na školu a na tak krásný večer se převléknou za cosi, co vypadalo jako kapr, dosti šílený přelud v zeleném a ještě děsivější cosi v růžovém.
Kolem 23 hodiny večerní se v prostorách plesu přestávalo dát dýchat. Diskotéka byla v plném proudu a někteří rodičové se chovali jako na stadionu, než na plese.
Nevím, jestli to bylo smutné, ošklivé, zvláštní nebo jen mám zastaralé předsudky o tom, jak by měl vypadat maturitní ples.

(1) Bylo to nové… (Alfa – Mail – WWW)
Vloženo 12.03.2010, 08:25:51
Babička i v létě chodila v kloboučku, bílých rukavičkách a se sukní pod kolena. To nechápu… Zrovna tak nechápu kalhoty s rozkrokem pod kolenama a holý břišiska i v zimě.
Doba se mění, musíme přivyknout.

(2) (Beldaran – Mail – WWW)
Vloženo 12.03.2010, 11:51:06
Tak toto byl asi nějaký zvláštní maturitní ples, protože ten můj i ten, na kterém jsem byla loni, byl tradiční. Hrála kapela, maturantky byly navlečené v róbách, jak to má být, tancovala se polka a valčík. Kdo chtěl disko, mohl jít do druhého sálu, ale tam spíš člověk potkal sourozence a kamarády než maturanty. A i tam se nejvíc tancovalo na Trezor od Karla Gotta.

(3) (Neko – Mail – WWW)
Vloženo 12.03.2010, 21:19:16
Já na maturitním plese nebyla – ani na svém a ani na žádném. No, stejně nemám krásné šaty, ani neumím tančit a ani by se mi nechtělo, protože jsem na takové věci líná, ehm. Každopádně maturovala jsem před dvěma roky a vím, že jako místo konání plesu se domlouval nějaký zámeček, takže to asi bylo celkem nóbl. Třeba to u přítele byla jen nepovedená výjimka, kdo ví…
Každopádně tak, jak to popisuješ, to muselo být asi opravdu trochu… smutné.

(4) Ples (urzu7 – Mail – WWW)
Vloženo 19.03.2010, 00:18:48
J a byl je na kamaradčině plesu.
A bylo to jak řikaš každa slečna vypadala a zářila jako diamat.a chlapci byly v padnoucich oblecich.
Byl to velmi pěkný ples.

Jak už řekla Neko možná to byla vyjimka,
ale jako na plese to tam asi moc nevypadalo. podle toho jak vypraviš.

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

 
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat